haberler

Projelere Hep Birlikte Sahip Çıkmalıyız

KOSGEB Girişimcilik Eğitimi Sertifika Töreni’nde konuşan Belediye Başkanı Tahsin Babaş, ticari yaşamın merkezden kuzeye kayma tehlikesiyle ilgili uyarıda bulunarak destek istedi.

Kastamonu Belediyesi, MÜSİAD ve KOGEB iş birliğinde gerçekleştirilen KOSGEB Destekli Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Sertifika Töreni dün Kastamonu Belediyesi toplantı salonunda gerçekleştirildi. Sertifika töreninde konuşan Belediye Başkanı Tahsin Babaş, merkezdeki ticari aksla ilgili önemli açıklamalar yaptı. Belediye Caddesi, Nasrullah Meydanı, Kefeli, Bakırcılar Çarşısı ve Kasaplar Çarşısı için hazırladığı projelerin biran önce yaparak fonksiyonel hale getirmek istediğini ifade eden Başkan Babaş, “Merkezdeki ticari yaşam her geçen gün kuzeye kayıyor. Bu durum belirttiğim bölgelerdeki esnaflarımıza sıkıntı yaşatmaması adına projeleri bitirerek turizmi canlandırmalıyız. Bunun içindir ki herkesin projelere destek olması gerekmektedir.  Bugün Kasaplar Çarşısı için beşinci projeyi çizdik. Burada 8 mülk sahibinin konuyu çok iyi anladığını düşünmüyorum. Biz mücadelemizi bırakmadan durumu anlatmaya devam edeceğiz. Elimizden gelen her türlü desteği esnafımıza vereceğiz” dedi.

Esnafa her alanda destek vermek için projeler üretmeyi sürdüren Belediye Başkanı Tahsin Babaş, özellikle Ankara ve İstanbul’da düzenlenen Kastamonu Tanıtım Günleri’nin önemine değinerek gelecek yıllarda organizasyonun daha iyi seviyelere geleceğini iletti. Başkan, konuşmasında şunları söyledi:

PROJE YAPMAKTAN ÇEKİNMEYİN

KOSGEB’in ilimizdeki faaliyetlerini çok iyi şekilde takip ediyorum. Yeni girişimcilerimizin yetişerek ticari hayatın oluşması adına çok iyi bir sistemleri var. Girişimci adayı kardeşlerimizin KOSGEB desteğinden faydalanması da çok önemli. Bu doğrultuda da proje yapılması gerekiyor. Desteği alabilmek adına proje yapmaktan çekinilmemelidir.  Belediye olarak KOSGEB’in girişimcilik kurslarına destek vermeye devam edeceğiz. Ticarette en önemli şeylerden biri sürekliliktir. Ticaret uzun solukludur. Sistemleri iyi anlar ve uygularsanız ciddi bir iş hayatı oluşturacağınızdan eminim.

ESNAFIMIZIN DESTEĞE İHTİYACI VAR

Esnaflarımızın ayakta kalabilmesi için desteğe ihtiyacı var. Biz bu yıl elimizden geldiğince esnaflarımıza yardımcı olmaya çalıştık. Özellikle Başkent’te Kastamonu Günleri ve İstanbul Kastamonu Günleri’ne esnaflarımızı götürdük. Orada hep birlikte hem Kastamonumuzu tanıttık hem de esnaflarımızın ticari faaliyet yapmalarını sağladık. Biz tanıtım günlerinde kesinlikle Kastamonu ürünlerini ve esnafını görmek istediğimiz daha önceden söylemiştik. Bu yıl bunu başardık. Önümüzdeki yıllarda ise organizasyonumuzu daha tertipli ve düzenli gerçekleştireceğiz.

TURİZM SEKTÖRÜNÜ HIZLANDIRACAK PROJELERİ BİRAN ÖNCE HAYATA GEÇİRMEK İSTİYORUM

Kastamonu’da küçük ve orta ölçekli esnaflarımızın mevcutlarını koruyabilmeleri ve daha iyi seviyeye gelmesi için projeler yapılması gerekmektedir. Bu noktada da sivil toplum kuruluşlarımızdan da destek bekliyoruz. Bakın bir Kasaplar Çarşısı,Kefeli, Nasrullah Meydanı ve Bakırcılar Çarşısı gibi tarihi projeler kesinlikle biran önce yapılıp ticari bir fonksiyon kazanmalıdır. Merkezdeki ticaret her geçen gün kuzeye kaymaktadır. Gerçekleri konuşup iyi düşünmemiz gerekli. Yılsonuna doğru devlet hastanemiz kuzeye gidiyor. Yine Tapu ve Kadastro Bölge Müdürlüğümüz ile İŞKUR’da Kuzeykent’e gidecek.  Ben merkezdeki ticari faaliyetin azalmasından korkuyorum. Onun içinde turizm sektörünü hızlandırabilecek projeleri biran önce hayata geçirmek istiyorum. Kasaplar Çarşısı’nda 120 civarında mülk sahibinin büyük bölümüyle anlaşma sağladık. Geride sekiz kişi kaldı. Bu arkadaşlar henüz tam olarak yapılacak işi galiba anlamadılar. Burası biran önce yapılıp ticari faaliyetine başlaması gerekiyor.

KONAKLARIN ONARIMI İÇİN KONUYA DUYARLI OLUNMALI

Yine bu merkezdeki konakları satın alarak fonksiyonel hale getirerek ticari hayata sunmaya çalışıyoruz. Konaklarımızın restorasyonu çok önemli. Eğer konaklarımızı el birliğiyle onarabilirsek Kastamonu büyük kazanım elde eder. Tüm sivil toplum örgütlerimiz, esnaflarımız ve iş adamlarımızın da konuya duyarlı olmasını istiyorum. Hep birlikte tarihi ve kültürel doku üzerinde çalışmalıyız. Bence Kastamonu’nun geleceği burada yatıyor. Turizm derken bu tür mekanları çoğaltıp alt yapıyı oluşturmadıkça olmaz. Burada toplumsal desteğin önemi çok önemli. Gönül verirsek bu işi başarırız. Safranbolu nasıl olduysa biz daha iyi oluruz.”

OĞUZ FINDIKOĞLU: GİRİŞİMCİLERİMİZİ DESTEKLEYECEĞİZ

MÜSİAD ailesi olarak yeni girişimcileri destekleyeceklerini ifade eden MÜSİAD Kastamonu Şubesi Başkanı Oğuz Fındıkoğlu ise kursiyerlere başarılar diledi.

NEVZAT EROL: İŞ PLANLARINI HIZLA HAZIRLANMALI

KOSGEB İl Müdürü Nevzat Erol ise desteklerinden ötürü Kastamonu Belediyesi ve MÜSİAD’a teşekkür ederek “Ülkemiz için girişimcilik hareketi önemli. Hükümetin verdiği destekler çok önemli. Sertifika almaya hak kazanan kursiyerlerimiz 50 bin hibe 100 faizsiz kredi kullanımından faydalana bilecek. Bunun için ise iş planınızı hazırlayıp kurumumuza başvuru yapmanız yeterli. Bu şekilde ilimizde 300 iş yeri kuruldu. İnşallah önümüzdeki dönemlerde de desteklerle yeni girişimcilerimiz işyerlerini kuracaktır” dedi.

DURSUN ERGİN: TİCARİ YAŞAMIN ZARAR GÖRMEMESİ İÇİN PROJELER DESTEKLENMELİ

40 yıl önce ticarete başladığında bu tür desteklerin olmadığının altını çizen KESOB Başkanı Dursun Ergin, sertifikalarını alan esnaf adaylarına hibe desteğinin öneminden bahsetti. Belediye Başkanı Tahsin Babaş’a, Ankara ve İstanbul günlerinde esnafa sağladığı kolaylıktan ve destekten ötürü teşekkür eden Ergin, “Eskiden bu programlarda Kastamonu esnafı yoktu, bizim ürünlerimiz stantlarda yer almıyordu. Bu yıl Belediye Başkanımızın bu işi sırtlamasıyla bu rahatsızlık ortadan kalktı. Kastamonu esnafımızın yer altığı stantlarda tamamen ilimizin yöresel ürünleri yer aldı. Belediye Başkanımıza desteğinden ötürü teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Ticari aksın şehrin merkezinin dışına çıkma tehlikesinin olduğunun da altını çizen Ergin, Kasaplar Çarşısı projesi başta olmak üzere Nasrullah Meydanı, Bakırcılar Çarşısı ve Kefeli projelerine öncelikle esnafların destek vermesi gerektiğini vurguladı. Bu aksta ticari yaşantı yoğunluğunun böylelikle muhafaza edilebileceğini belirten KESOB Başkanı Dursun Ergin, konunun çok önemli olduğunu da vurguladı.

Konuşmaların ardından kursiyerler girişimcilik sertifikaları protokol üyeleri tarafından takdim edildi ve program sona erdi.

Detaylı Fotoğraf Albümü

Yazar