haberler

Başkan Babaş Çalışıyor, Kastamonu Kazanıyor

Belediye Başkanı Tahsin Babaş iki yılda 89 milyon TL’lik yatırım yaptıklarını söyledi

Belediye Başkanı Tahsin Babaş görevdeki iki yılını değerlendirdiği toplantıda Kastamonu’ya 30 Mart 2014’ten bugüne toplam 89 milyon TL’lik yatırım yaptığını söyledi. Hedefin Kastamonu’yu dünya şehirleriyle yarışır hale getirmek olduğunu vurgulayan Başkan Babaş, iki yıl içerisinde seçim vaatlerinin yüzde 90’ını yerine getirdiğinin altını çizdi. Şuanda sahada 250 projesinin bulunduğunu bunlarında büyük bölümünün tamamlandığını dile getiren Belediye Başkanı Tahsin Babaş, durmadan, bıkmadan ve yorulmadan çalışmaya devam edeceklerini de söyledi.

30 Mart 2014 Mahalli İdareler Genel Seçimleri’nde Belediye Başkanlığı görevine gelen Tahsin Babaş, 2 yıllık görev süresinde gerçekleştirdiği çalışmaları kamuoyu ile paylaştı. Belediye toplantı salonunda düzenlenen basın toplantısına Milletvekilleri Murat Demir ve Metin Çelik, AK Parti İl Başkanı Halil Uluay, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Ahmet Namlı, İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Kayıkçı, AK Parti Kadın Kolları Yönetim Kurulu, Gençlik Kolları Yönetim Kurulu, Belediye Meclis Üyeleri, Mahalle Muhtarları, Sivil Toplum Kuruluşu Başkanları ve basın mensupları katıldı. Konuşmasına, 2014 seçim beyannamesini ele alarak başlayan Belediye Başkanı Tahsin Babaş, de verdiği sözlerin yüzde 90’ının tamamlamanın mutluluğunu yaşadığını belirtti.

Belediye Başkanı Tahsin Babaş: “ATILAMAYAN EN BÜYÜK ADIMI ATTIK”

30 Mart 2014’ten bugüne iki yılı doldurmuş bulunmaktayız. Bu süre zarfında Kastamonumuza hizmet adına çok ciddi çalışmalar yaptığımıza inanıyorum. Her zaman söyledim. Belediyecilik bir ekip işidir. Yapılan işler özverili, fedakar, cefakarca çalışan bir ekiple yapılıyor. Yaptığımız hizmetlerde bizlere daime destek veren milletvekillerimize, teşkilatımıza, belediye meclis üyelerimize, mahalle muhtarlarımıza ve değerli Kastamonu halkımıza sonsuz teşekkür ediyorum. Tarihi Kent Merkezi projemizle yıllardır atılamayan en büyük adımı attık. İlimizin tarihi ve kültürel dokusu için projeler üreterek hayata geçirdik. Tamamen vizyonumuzu bunun üzerine kurduk. Hedefimiz, Tarihi ve Kültürel Kastamonu’yu tamamen gün yüzüne çıkartmaktır. Tarihimizi canlandırırsak Kastamonu olarak bir yere varabiliriz” diye konuştu.

“ŞEYH ŞA’BAN-I VELİ CADDESİ TURİZM CENNETİ OLACAK”

Kastamonu’nun tarihini canlandırmak adına seçim beyannamesinde olan projeleri anlatarak konuşmasını sürdüren Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Şeyh Şa’ban-ı Veli Caddesi Kentsel iyileştirme projesinin de hızla devam ettiğini söyledi. Babaş, Şeyh Şa’ban-ı Veli Caddesi projesi tamamlandığında buranın turizm cenneti olacağını dile getirdi.

İki yılda büyük işler başardıklarının altını çizen Belediye Başkanı Tahsin Babaş, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“2 YILDA 89 MİLYON YATIRIM YAPTIK

Belediye olarak imkanlar dahilinde ilin bütün sorunlarına el atmaya ve sorunların çözümü için gereken gayreti gösteriyoruz. Bu bağlamda vaat ettiğimiz projelerin dışında sahada 250’ye yakın projemiz bulunmaktadır. Bu bağlamda 2015 yılında 51 Milyon 500 bin TL, iki yılın toplamında ise 89 Milyon TL’lik yatırımı ilimize kazandırmış bulunmaktayız.

2015 yılındaki yatırımımızın 5 milyon 600 bin TL’sini KUZKA karşıladı. KUZKA’ya da buradan teşekkür ediyorum.

BATI VE DOĞU BULVARI

Bu projemizin uzun vadeli olduğunu en başında söylemiştim. Batı Bulvarı, İsmailbey mahallesinden başlayıp Şeyh Şa’ban-ı Veli Caddesi’ne oradan da İstanbul Yoluna uzanan bir bulvar. Bunun üzerinde çalışmalarımız sürüyor. Yolları genişletebilmek için konaklar ve binaları almak süratiyle baya bir ilerleme kaydettik. İleriki zamanlarda buralar yol genişletmede kullanılacak. Güzergahtaki konutları elimizde imkanlar oldukça alıyoruz. Yine Doğu Bulvarı üzerindeki çalışmalarımız da devam ediyor.

SOSYAL PROJELERDE BÜYÜK ADIMLAR ATTIK

Sosyal Projelerde çok büyük adımlar attık. Engelliler Destek Programı kapsamında çok ciddi projeler ürettik. Sakatlar Derneğimizle birlikte beş proje gerçekleştirdik. 650 civarında engelli vatandaşımıza da kurs hizmeti veriyoruz. Bunların yanı sıra Evde Yaşlı Bakım Hizmeti ve Sosyal Market Projemiz de çok düzenli ve başarılı bir şekilde uygulanmaktadır.

TAŞLIK MEVKİİ SANAYİ İÇİN EN İYİ ALAN

Yeni bir sanayi yeri belirledik. Bunun için kooperatifimiz kuruldu. Son olarak 740 üyesi olan S.S. Maslak Yeni Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifimiz hızlı yol kat ediyor. Yeni sanayi alanı Taşlık bölgesinde olacak. Bence sanayi için en iyi alan. Bir buçuk milyon metrekare olan bu alan sanayi için tam yerinde. Bizler Türkiye’de yapılan çalışmaları inceliyoruz ve Kastamonu’ya en uygun projeyi ortaya çıkartacağız. Toptancı esnafımız için de bir yer ayırmayı planladık. Bir aksilik çıkmaz işler yolunda giderse çalışmaları bu yıl içerisinde başlamayı düşünüyoruz.

KASTAMALL

KASKİ’nin eski yerinde en az dört yıldızlı otel yapılmak şartıyla ihaleyle sattık. İhaleyi kazanan firma 55 bin metre kare bir inşaat alanında çalışmalara başladı. KastaMall ismini verdiği bu projede 16 bin metre kare kiralanabilir alanı olan alışveriş merkezi ve residanceler var. Bu proje bir ay içerisinde başlayacak ve üç yıl içinde bitecek.

ATIKSU ARITMA TESİSİ

Çevre Bakanlığı’nın İPA fonuna bu proje için müracaat ettik. Yaklaşık 30 Milyon TL’lik bir proje. Benim için önemli bir proje… Altı ay daha bekleyeceğim ve projeyi hızla hayata geçireceğim. Şuanda vaatlerimizin dışında 250 civarında projemizi hayata geçirmiş ve büyük bölümünü tamamladık. Mehmet Akif Ersoy Mahallesi Aile Hekimliği, Semt Sahaları, Üniversite Spor Salonu, eski Belediye Binası Halk Sağlığı Projesi, Bisiklet Yolu Projesi, Beyaz Masa Projesi, Teleferik Projesi, Bakırcılar Çarşısı Projesi ve Nasrullah Meydanı Projesi bunlardan bazılarıdır.

TELEFERİK PROJESİ

Projemiz tamamlandı. Ayakların yerlerini kamulaştırdık. Kaleden, Saat Kulesi’ne çekilecek proje en geç önümüzdeki yıl içerisinde başlanıp bitirilecek. Saat Kulesi’ne de yeni bir proje yaptık. Anıtlar Kurulundan geçti. Bu da hızla başlanıp bitirilecek. Bakırcılar Çarşısı’nın projesi tamamlandı onun da yapımına bu yıl içerisinde başlanacak. Nasrullah Meydanı Projemiz tamamlandı. Projemiz de hızla başlayacak. Kasaplar Çarşısı projemizi de uygulayacağız. 122 mülkiyet sahibinin şuanda 110’nunun onayını aldık. 12 vatandaşımız kaldı. Bu kardeşlerimizin de tereddütlerini ortadan kaldıracağız. Bu projenin sonuna kadar peşindeyim. Aşir Efendi Hanı projemiz de bitti. Bu tarihi mekanımızın da en kısa zamanda atıl görüntüden kurtarmak için çalışmaya başlayacağız.

KIRIK BARAJI

Teşkilatımız ve vekillerimizin yoğun şekilde takip ettiği proje 29 Nisan’da ihaleye çıkacaktır. İlimiz açısından büyük önem taşıyan Kırık Barajımız, hızla başlayıp bitirilecek. Bölge için önemli olan projemizden içme suyunu alacağız. Bu projenin belirli bir kısmını da belediye olarak biz karşılayacağız.”

“EN AZ BORCU OLAN BELEDİYEYİZ”

Belediyenin borçlarını arttırdığına yönelik eleştirilere de cevap veren Tahsin Babaş belediyenin an itibari ile 16 milyon 706 bin 502 TL nakit ve cari alacağının olduğunu buna karşılık ise 15 milyon 619 bin 937 TL borcunun olduğunu açıkladı.

2015 yılı bütçe gelirinin, 2014 yılı bütçe gelirine göre yüzde 41 oranında arttığını ifade eden Tahsin Babaş, “2014 yılında bütçe gelirimiz 74 milyon 504 bin 479 TL, bütçe giderimiz ise 88 milyon 769 bin 090 TL’idi. 2015 yılında ise bütçe gelirimiz 104 milyon 795 bin 654 TL, bütçe giderimiz ise 106 milyn 349 bin 031 TL’idi. Yani bütçe gelirimiz 2015 yılında 2014 yılına göre yüzde 21 oranında bir artış gösterirken, bütçe giderimiz ise yüzde 20 oranında artmıştır. 2014 yılında gelirin gideri karşılama oranı yüzde 84 olup, 2015 yılında bu oran yüzde 98’e kadar çıkmıştır. Belediyemiz Türkiye’de en az borcu olan belediyeler arasında yer almaktadır” ifadelerini kullandı.

“İFTİRALARA MARUZ KALDIK”

Güney Kent projesinin belirli kişilere ve zümreye rant sağlamak amacıyla hayata geçirilmek istendiği yönünde iftiralara maruz kaldığını dile getiren Tahsin Babaş, “Güney Kent Projesi Kastamonu’nun gelişmesi için çok önemli bir proje. 13 milyon metrekarelik bir alan üzerine inşaa edilecek. Bu konuda çeşitli spekülasyonlar yapılıyor ama bizim amacımız hizmet. İmara bir yer açılacaksa en uygun alan burası. Yıllar önce söz konusu alan Özel İdare tarafından tarım dışı alan olarak ilan edilmiş. Böyle bir alan dururken bizim gidip tarım alanını mı imara açmamız uygun olur? 6 yıl önce alınan bir karar var” diye konuştu.

“BENİM AMACIM KASTAMONU’YA HİZMET”

Amacının Kastamonu’ya hizmet etmek olduğunu vurgulayan Tahsin Babaş, ” Kastamonu gelişecekse ve mücavir alan edilecekse böyle bir alan mevcut. Şehrin 30 ila 40 yıllık gelişme alanının burası olacağını düşünüyorum. Bu spekülasyonları da anlamıyorum. Kim neye hizmet ediyor onu da bilmiyorum. İllaki birilerinin yeri olacak orada. A şahsını olmasa B şahsının olacak. Bizim kişiler üzerinden bir değerlendirmemiz yok, olmaz. Bizim amacımız Kastamonu halkına hizmet etmek. Ben bu şehrin sokaklarında büyüdüm. Girmediğim sokak, girmediğim ev yoktur. Öyle hiç bir kimseye yada zümreye hizmet etmem. Sadece Kastamonu’ya ve Kastamonu halkına hizmet ederim. Aksi düşüncesi olanlar kendileri aynaya baksın. İçinde fitne fesat olan bunları kurcalıyor. Belli kişilere, belli bir zümreye rant sağlamak aklımın ucundan bile geçmedi, geçmez. Benim geçmişimde böyle bir şey yok ki geleceğimde olsun. Rahatlıkla bunları Kastamonu halkının karşısında söyleyebilirim” şeklinde konuştu.

“OTOPARKLAR AÇILDIĞINDA
TRAFİK SORUNU KALMAYACAK”

Seçim beyannamesinde verdiği söz gereği trafik sorununun çözülmesi ile ilgili gerekli adımları da attıklarını belirten Babaş, bu problemi kent merkezine yapılacak olan katlı otoparklarla aşacaklarını söyledi.

Babaş, belediye binası önüne yapılan 420 araçlık otoparkın ve Kışla Parkı ile Cevizli Parkı arasına yapılacak olan 250 araçlık otoparkın yanı sıra Cumhuriyet Meydanı’nın altına da 591 araçlık katlı otopark yapılacağını açıkladı.

Cumhuriyet Meydanı altına otopark yapılmasını Anıtlar Kurulu üyelerinin bizzat önerdiğini dile getiren Babaş, ” Bu projede Cumhuriyet Meydanı’nın görüntüsü ve ağaçlar tamamen korunacak. Kent merkezinde en pik dönemde 300 araç park ediyor. Açık açık söylüyorum. Cumhuriyet Meydanı altına yapılacak olan otoparkta bittiğinde, önümüzdeki yılın ortalarında itibaren trafik sorunumuz kalmayacak” diye konuştu.

“HALKIN RIZASI OLMADAN YAPILAN

KENTSEL DÖNÜŞÜM FAYDA GETİRMEZ”

Kentsel dönüşüm için halkın onayının alınması gerektiğini söyleyen Babaş, “Biz halkımız için ne yapılması gerekiyorsa yapmaya hazırız. Her zaman halkının vatandaşının yanında olan bir belediyeyiz. Halkımıza da hep doğruları söyledi. Halkın onayı olmadan kentsel dönüşüm yapılamaz. Biz vatandaşlarımızla geçenlerde bir toplantı yaptık. Ne olması gerektiğini söyledik. Bu konuda bizi alınanlar olmuş galiba, ben onun için bu konulara çok fazla girmek istemiyorum. Biz halkımızın yararına ve doğru bildiğimizi yapmaya çalışıyoruz. Herkes ortak karar alırsa biz yapılması gerekeni yaparız. Kimsenin söylediğine kulak asmayın, biz halkımızın yanında olan bir belediyeyiz” dedi.

“VERDİĞİM SÖZLERİN ARKASINDAYIM”

Seçim beyannamesinde verilen sözleri tutacağını açıklayan Babaş, geride bıraktıkları iki yıl içinde önlerine getirilen her soruna el attıklarını, değinmekten çekindikleri hiç bir problem olmadığını vurguladı.

Sanayi sitelerinin şehir dışına çıkarılması ile ilgili çalışmaların sürdüğünü vurgulayan Babaş, Kuzeykent Göl Park porjesinede 2017 yılında başlayacaklarını açıkladı.

Seçim beyannaamesinde bulunan doğu ve batı bulvarlarına da değinen Babaş, bu projelerin uzun vadeli bir proje olduğunu ve çalışmaların devam ettiğini kaydetti.

Babaş, atık su arıtma tesisi ile ilgilide altı aylık beklemeye geçtiklerini bu zamana kadar bakanlıktan herhangi bir şekilde geri dönüş olmazsa öz kaynak ve İller Bankası kredisi ile çalışmalara başlayacaklarını çünkü hizmetin beklemeyeceğini söyledi.

Seyrangah Tepesi projesinin de hızla devam ettiğini vurgulayan Babaş, bu projenin bütün bir proje olduğunu Şeyh Şaban-ı Veli Caddesi, teleferik projesi ve Saat Kulesi’nide kapsadığını hepsinin toplu halde bitirileceğini vurguladı.

En çok önem verdiği projelerden bir tanesinin de Park Orman Toplu Konut Projesi olduğunu ifade eden Babaş, bu proje ile asgari ücretli çalışanların ev sahibi olacağını, bu projenin hayata geçmesi halinde şehrin çehresini değiştireceğini ifade etti.

Kuzeykent Kapalı Pazar Yeri, Macera Parkı, aydınlatma çalışmaları, tretuvarlar, Güney Kent ve galericiler sitesi projelerine de değinen Babaş, “Belediye olarak her soruna el attık. Çıkıp biri şu soruna el atmadınız diyemez. İmkanlar dahilinde her sorunla ilgili çalışma yürütüyoruz. Kastamonu adına doğru olduğuna inandığımız projelerin peşindeyiz, yanındayız. Ne söz verdiysek her birini elimizdeki imkanlar dahilinde yerine getirmeye gayret ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Belediye Başkanı Tahsin Babaş’ın açıklamalarının ardından tamamlanan ve çalışmaları süren 28 projeyi yerinde incelendi. Sabah saat 10.00’da başlayan toplantı akşam saat 18.30’da sona erdi.

Detaylı Fotoğraf Albümü

DSC_1142_1578x1050

 

Yazar