haberler

Muhteşem açılış

Kastamonu Belediyesi’nin organizasyonunu üstlendiği 12. Başkent’te Kastamonu Günleri Ankara’ya damga vurdu.

Kastamonu Belediyesi’nin organizasyonuyla bu yıl 12’ncisi düzenlenen Başkent’te Kastamonu Günleri, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Cumhurbaşkanı Genel Sekreteri Fahri Kasırga’nın da katılımıyla kapılarını açtı. Belediye Başkanı Tahsin Babaş’ın ev sahipliği yaptığı Ankara Atatürk Kültür Merkezi’ndeki Kastamonu Günleri’nin açılış törenine Vali Şehmus Günaydın, Milletvekilleri Hakkı Köylü, Metin Çelik, Murat Demir ve Fatma Benli, Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, Yol İş Sendikası Genel Başkanı Ramazan Ağar ve Türk İş Genel Başkanı Ergün Atalay da katıldı.

“YALNIZCA KASTAMONULU ESNAF”

Ankara Kastamonu Dernekler Federasyonu Başkanı Hasan Şen, yaptığı açılış konuşmasında bu yıl Başkent’te Kastamonu Günleri’nde, tüm esnafın ve ürünlerin yerli olduğunu söyledi.

Kastamonu’nun tanıtımını yaparken örf ve adetlere önem verdiklerini söyleyen Belediye Başkanı Tahsin Babaş, “Tüm stantlarda yüzde yüz Kastamonu esnafı ve yüzde yüz yerli ürünlerimizi göreceksiniz. Burada her şey Kastamonu’ya ait. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Kastamonu gerçekten kültürüyle, dokusuyla maneviyatıyla çok önemli bir şehir. Devlet kültürü olan bir şehir. Kastamonu her şeyiyle 12 ay turizm yapılabilecek bir şehir. Maneviyatı yüksek bir şehir. Öyle ki Anadolu’nun dört direğinden biri olan Şeyh Şaban-ı Veli Kastamonu’dadır. Buradaki tüm misafirlerimizi Mayıs ayının ilk haftasındaki Evliyalar ve Şeyh Şaban-ı Veli’yi Anma Haftası’na davet ediyorum” ifadelerini kullandı.

Mayıs ayında gerçekleştirilecek Ahşap Fuarı’yla ilgili de konuşan Başkan Babaş, “26 Mayıs’ta Ahşap Fuarımız var. Bu fuarımızda da Kastamonu’nun ahşabını doğasını ortaya çıkartan bir fuarımız. Buraya da tüm misafirlerimizi davet ediyorum. Kastamonu son 13 yılda Türkiye ile birlikte hızlı büyüyen bir şehir. İlimizin gelişimi 20’inci yüz yılın içinde durmuş. Bir Ilgaz Tüneli’ni yapamamış. Limanı’nı açamamış. Ulaşım sorununu çözememiş. Ancak son 13 yılda Havalimanı’nın yapmış, Ilgaz Tüneli’ni bitirme noktasına gelmiş ve İnebolu Limanı’nı canlandırmak için harekete geçirmiş bir şehir haline gelmiş. Biz şuanda ulaşımı çözmüş durumdayız. Kastamonu artık hızla gelişecek ve büyüyecektir” diye konuştu.

Kastamonu’nun tarihi ve kültürel değerlerini ön plana çıkarmanın kendisinin en büyük vizyonu olduğunu da söyleyen Başkan Babaş, “Sivil mimarinin en güzel örnekleri Kastamonu’dadır. Belediye Başkanı olduktan sonra ben 20’ye yakın konağımızı satın alarak restorasyonlarını yaptım ve yapmaya da devam ediyorum. Bu çalışmalarımızı sokak sağlıklaştırması noktasında da yapıyoruz. Tarihi kültürel sokaklarımızda çalışmalarımız hızla sürüyor. Çok değerli iş adamlarımız sizden tek bir şey istiyorum. Lütfen bir konak alıp onu restore edin. Kastamonu’nun buna ihtiyacı var” şeklinde konuştu.

MİLLETVEKİLİ HAKKI KÖYLÜ’DEN KASTAMONU’YA DAVET

AK Parti Kastamonu Milletvekili Hakkı Köylü de konuşmasında, Kastamonu’nun güzelliklerinin Ankara’da sergilenmesinden ötürü büyük mutluluk duyduğunu ifade etti ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş ile Cumhurbaşkanı Genel Sekreteri Fahri Kasırga’yı Kastamonu’ya davet etti.

Kastamonu’nun her metrekaresinin güzelliklerle dolu olduğunu söyleyen Vali Şehmus Günaydın ise konuşmasında, “Kastamonu’da tarih var, yaşam var, hayat var. Kastamonumuzu resimlerle değil ziyaret ederek anlayabilirsiniz. Seyyahlar Gözüyle Kastamonu adlı kitapta bir çok Seyyah Kastamonu’yu görerek anlatmış. Hepsindeki ortak özellik ilimizin tabiat güzelliği, alimler ve şairler şehri olarak tanımlamış. 12’nci yüz yıldan itibaren İslam’a bayraktarlık yapan ecdadımızın çok önemli eserleri ortaya koyduğu bir şehirdir Kastamonu” dedi.

BAŞBAKAN YARDIMCISI VE HÜKÜMET SÖZCÜSÜ NUMAN KURTULMUŞ

“KASTAMONU MİLLİ BİRLİK VE DAYANIŞMA GÜNÜ YAPIYOR”

Kastamonu Günleri’nin açılışına katılan konuklardan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ise konuşmasında, yapılan etkinliğin her geçen yıl daha da profesyonel bir hale dönüştüğünü söyledi.

Emeği geçenleri kutladığını söyleyen Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, “Burada sadece Kastamonu’nun güzelliklerini değil, Anadolu’ya örnek olan kültürel değerleri de ortaya koyuyorsunuz. Türkiye’de en az bozulmuş olan kültürel özelliklere sahip bir şehirdir Kastamonu. Ilgaz, Kastamonu’nun kültürel özelliklerini koruyabilme yeteneği kazandırmıştır. Kastamonu bir tarafıyla evliyalar şehri bir diğer tarafıyla da kahramanlar şehridir. İnebolu’dan Anadolu’ya kadar olan İstiklal Yolu’nda Kurtuluş Mücadelesi’nde verdiği mücadeleyle Kahraman bir şehrimizdir. Kastamonulular bunun için memleketleriyle ne kadar övünseler azdır. Bu toplantılarımızla kültürel özelliklerimizi yaşatıyoruz. Dünyada küresel kültürün baskı altına almış olduğu ve yerel kültürleri yok etmeye çalıştığı bir dönemde bu tür kültürel güzelliklerimizin gelecek nesillere aktarılması adına bu tür etkinliklerin ne kadar önemli olduğunun birkere daha altını çizmek isterim” dedi.

Terörün Türkiye’yi baskı altına almak istediği bir dönemde şer niyetlere inat Kastamonu’nun bu organizasyonun büyük önem taşıdığını da söyleyen Kurtulmuş, “Terör vatandaşı baskı altına almak istiyor, hükümetin reformlarının önüne geçmek istiyor. Biz her yerde korkmadığımızı, yılmadığımız, yek vücut olarak teröre hayır dediğimizi haykırmak mecburiyetindeyiz. Bu etkinliğin en büyük özelliği de budur. Üç beş terör çetesinin ve arkasındaki ulusal güçlerin planlarına boyun eğecek bir millet değiliz. Nasıl atalarımız bu memleketi işgal etmek isteyenlerin niyetlerine boyun eğmediysek bu günde boyun eğmeyeceğiz, yarında boyun eğmeyeceğiz. Burada sadece Kastamonu Günleri yapılmıyor. Milli birlik ve dayanışma günleri yapılıyor. Allah sizlerden razı olsun. Ben de dörtte bir Kastamonuluyum. Rahmetli dedem Kastamonuludur. İsmini taşımakla iftihar ettiğim İstiklal Harbi Gazisi Merhum Binbaşı Numan Kurtulmuş’un torunuyum. Numan Kurtulmuş İsmailbey Mahallesi’nde büyümüş ve yetişmiş birisidir. Burayı ziyaret ettim. Çok hoşuma gitti. Samimiyetle söylüyorum Kastamonulu olmaktan büyük gurur duyuyorum. Bunu içten söylüyorum” şeklinde konuştu.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANI İSMAİL KAHRAMAN

“BU ÜLKEYİ BÖLDÜRTMEYECEĞİZ”

Açılışta bir selamla konuşması yapan Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı İsmail Kahraman ise, “Herkes evinin önünü süpürürse şehir temiz olur. Herkes ülkesini severse çok güçlü bir ülke oluruz. Son zamanlarda ülkemiz üzerinde oynanan oyunlar var. Bular bizleri bölmek istiyorlar. Ancak şunu açıkça söylemeliyim ki bu ülke bölünmeyecek. Birlik ve beraberlik içerisinde daha ileriye gideceğiz. İnşallah Numan beyle birlikte Kastamonu’ya da geleceğim. Bu programı düzenleyenleri tebrik ediyor ve teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından stantlar gezildi.