haberler

off

Sayın Başkanımızı çalışmalarından ötürü tebrik ediyorum

Orman ve Su İşleri Bakan Yardımcısı Harun Tüfekçi, Belediye Başkanı Tahsin Babaş’ı makamında ziyaret etti

İlimize incelemeler ve belirli ziyaretler için hafta sonu gelen Orman ve Su İşleri Bakan Yardımcısı Harun Tüfekçi, Belediye Başkanı Tahsin Babaş’ı makamında ziyaret etti. Milletvekilleri Metin Çelik ve Murat Demir’in yanı sıra Belediye Meclis Üyeleri’nin de bulunduğu ziyarette Bakan Yardımcısı Tüfekçi, Belediye Başkanı Tahsin Babaş’ı yaptığı çalışmalardan ötürü tebrik etti.

Belediyeciliğin zor olduğunu bildiğini ifade eden Bakan Yardımcısı Tüfekçi, “Üç dönem Konya Milletvekilliğinden sonra 1 Kasım’da aday olmadım. Göreve yeni başladım. Böyle güzel bir görevi Cenab-ı Allah bizlere nasip etti. Bizlerde elimizden gelen en iyi mücadeleyi vermek için çalışıyoruz. Sayın Belediye Başkanımız Tahsin Babaş’ın yaptığı projeleri takip ediyoruz. Çok güzel projeleri var. Bizler bakanlık olarak Kastamonu’nun her türlü sorununun hızla çözülmesi için elimizden geleni yapıyoruz. Bu bağlamda Kırık Barajı’nı da hızla tamamlamak istiyoruz. Sayın Bakanımızın talimatlarıyla Kastamonu’nun projeleri Türkiye’ye örnek olacaktır” dedi.

Orman ve Su İşleri Bakan Yardımcısı Harun Tüfekçi’ye projelerle ilgili bilgiler veren Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Kastamonu’nun gelişen Türkiye’nin gelişen ili olmakta kararlı olduğunu söyledi. Özellikle ulaşım alanında son 10 yılda Kastamonu’ya ciddi yatırımlar yapıldığını ifade eden Babaş konuşmasını şöyle sürdürdü:

“ TÜRKİYE’NİN EN HIZLI BİTİRİLEN BARAJI OLACAK

Orman ve Su işleri Bakanlığımız yıllarca mücadelesini verdiğimiz Kırık Barajı projemize verdiği destekle programa alındı. Kırık Barajımız 29 Nisan’da ihaleye çıkacak. Sayın Orman ve Su İşleri Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun talimatlarıyla da Türkiye’nin en hızlı bitirilen barajı olacağına inanıyorum. Kırık Barajı bölgesel bir proje. İlimizi de hem içme suyu hem de tarımsal sulama açısından ilgilendiren büyük bir proje. İlimizin 50 yıllık içme suyunu tamamen karşılayacak olan bu proje için Bakanlığımızla protokol yaptık. Belediyemiz bu protokole binaen üzerine düşen ödemeyi 30 yıl vadeyle yapacak. Nitelikleri açısından da Kırık Barajı’ndan gelecek içme suyu çok faydalı olacak. Çünkü bu su çok kaliteli olacak. Kırık Barajı’nın üzerinde evsel ve tarımsal alanlar yok. Bu da suyun kalitesini arttıracaktır. Ulaşım açısından da Ankara yolumuz yenilenecek. 19 kilometrelik bir yolla şehre bağlanacak. Bunun da ihalesi önümüzdeki günlerde yapılacaktır.

İNEBOLU LİMANI

İnebolu Limanı’ndaki gelişmeler bizi çok mutlu etti. Yaklaşık 250 milyon TL’lik bir yatırımla limanımız canlanacak. İlk yıl 75 milyon TL’lik bir yatırım yapılacak. Önümüzdeki yılda kalan yatırımlar gerçekleşecek. Limanımızın faaliyete geçecek olması Kastamonu açısından büyük önem arz ediyor.

YENİ KÜÇÜK SANAYİ

Kastamonu’ya yakışır bir sanayi sitesi için çalışmalarımıza hız verdik. Kooperatifimizi kurduk. Taşlık Mevkii’nde sanayiye çok uygun bir alan belirledik. İnşallah bu önemli projemizde de hızlı yol katedeceğiz.

TARİHİ VE KÜLTÜREL PROJELERE ÇOK ÖNEM VERİYORUZ

Şehrimizi geliştirecek tüm projelere önem veriyoruz. Kastamonu tarihi ve kültürel bir şehir. Bu şehrin özüne yaraşır şekilde restorasyon ve sokak sağlıklaştırma projeleri yaptık. Tarihi ve kültürel mekanları ve alanları korumayı bunları onarıp restore edip gelecek nesillere aktarmak bizim vizyonumuz oluşturmaktadır. Sivil mimarinin en büyük örnekleri olan 1400 konağımız var. Konaklarımızı onarmak için çalışmalarımız sürüyor. Tarihi Nasrullah Meydanı ve Bakırcılar Çarşısı projelerimiz deki çalışmalarımız da devam ediyor. En kısa zamanda bu önemli çalışmalara da başlayacağız.

CUMHURİYET MEYDANI ALTINA OTOPARK PROJESİ HAZIRLANIYOR

Şehrimizin gelişmesiyle birlikte ana merkezinde park sorunu ortaya çıktı. Bunu çözmek için otopark projelerimize start verdik.  Belediyemiz önünde 420 araçlık yine Şehir Parkımız’da 250 araçlık yer altı otoparkı yapmak süratiyle çok kısa zamanda bu sorunu aşmak istiyoruz. Bunların yanı sıra Cumhuriyet Meydanı’nın altını otopark yapmayı düşünüyoruz. Bu düşüncemizi Anıtlar Kurulu’yla paylaştık. Anıtlar Kurulu’nun konuya olumlu bakmasıyla birlikte Cumhuriyet Meydanı’na yeraltı otopark projesinin çalışmalarına başladık.

SOKAK HAYVANLARIYLA İLGİLİ PROJE İHALESİ HAZIR

Sayın Orman ve Su İşleri Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu bey geldiğinde sokak hayvanlarıyla ilgili ilimiz genelinde örnek bir proje hazırlamamızı bizlerden istedi. Bu noktada Kastamonu’da yaptığımız çalışmalar Türkiye’ye örnek olacak türdendir. Belediye olarak sokak hayvanlarımıza çok önem veriyoruz. Sokak hayvanlarıyla ilgili ilin genelini kapsayacak olan çalışmamızın proje ihalesi hazır durumda. Bu büyük çalışmamız pilot il olacağız. Sokak hayvanlarıyla ilgili her hangi bir sıkıntımız merkezde yok. Sizlerin hazırlayacağımız projeye destek vermeniz bizler için çok önemli olacaktır.”

Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Orman ve Su İşleri Bakan Yardımcısı Harun Tüfekçi’nin ziyaretinin ardından ilimizin yöresel ürünlerinden oluşan sepet hediye etti.

Yazar