haberler

off

Nasrullah Meydanı ve Bakırcılar Çarşısı projelerini Anıtlar Kurulu onayladı

Belediye Başkanı Tahsin Babaş: Nasrullah Meydanı ve Bakırcılar Çarşısı projelerini Anıtlar Kurulu onayladı

Vali Şehmus Günaydın, Belediye Başkanı Tahsin Babaş, kurum müdürleri, bazı sivil toplum kuruluşu başkanları ve iş adamları dün Cuma Namazı’nı Honsalar Camii’nde kıldı. Şehrimizin mülki ve yerel idare temsilcileri Cuma Namazı’nın ardından Honsalar Mahallesi’yle Akmescit Gökdere Caddesi’nde incelemelerde bulundu. Vali Şehmus Günaydın ve Belediye Başkanı Tahsin Babaş burada Gelin Kayaları’nın hikayesinin çıkartılması ve turizme kazandırılması yönünde çalışma yapılması için talimat verdiler.

Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Honsalar Mahallesi’ne cephe iyileştirme projesiyle buradaki tarihi gün yüzüne çıkartabileceklerini söyledi. Yapılan gezinin ardından Ziraat Odası Başkanı Mehmet Butur’u ziyaret eden heyet, ilimizin tarihiyle ilgili önemli açıklamalar yaptılar.

Vali Şehmus Günaydın, Kale Kapısı ve Honsalar Mahallesi’ni Gelin Kayaları üzerinden turizme açabileceklerini ileterek “Kastamonu tarihini canlandıralım” dedi.

İnceleme yapılan bölgedeki tarihi dokunun önemine değinen Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Şeyh Şaban-ı Veli caddesinden Kefeli’ye kadar uzanan bölgenin sokak sağlıklaştırma projesinin Honsalar Mahallesi girişinde son bulacağını söyledi.

Anıtlar Kurulu Ankara 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’ndan Nasrullah Meydanı ve Bakırcılar Çarşısı Projeleri’ne de onay çıktığını müjdeleyen Babaş, konuşmasında şunları söyledi:

“KALKINMA BAKANLIĞI 10 MİLYON TL DESTEK VERECEK

Bu projemiz KUZKA’dan güdümlü projenin içine alındı. Bakırcılar Çarşısı ve Nasrullah Meydanı projelerimizde yine güdümlü projelerimiz içinde. Anıtlar Kurulu Ankara 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu, Bakırcılar Çarşısı ve Nasrullah Meydanı projelerimizin de onayını verdi. Bu iki projeyle ilgili Kalkınma Bakanlığımız 10 Milyon liralık katkı sağlayacak. Bu yıl içerisinde 4 milyon 300 bin lirasını harcaya bileceğiz. Kalkınma Bakanlığı Müsteşar Yardımcımız Ramazan Güven’de projelerimizi çok beğendi ve biran önce bitirilmesi gerektiğini söyledi. Projelerimiz bölge esnafına nefes aldıracak. Halk Sağlığı Müdürlüğümüz eski belediye alanını boşattığında burayı yıkıp meydan yapmayı planlıyoruz. Kürkçüoğlu Hanı’nın ise yola cephesi olan U şeklinde bir proje düşünüyoruz. Bulunduğumuz bölgede yapılacak iş çok. Bu noktada çalışmalarımızı hızla sürdürüyoruz.”

 

Yazar