haberler

Üniversitede kimsenin şahsi emellerini gütmesine izin vermeyiz

Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Kent Konseyi’nin 12’nci Olağan Genel Kurulu’nda konuştu.

Kastamonu Kent Konseyi’nin 12’nci Olağan Genel Kurul Toplantısı geçtiğimiz Cuma Günü Belediye Toplantı Salonu’nda yoğun bir katılım ile gerçekleştirildi. Genel kurulda bir konuşma yapan Babaş, Kastamonu Üniversitesi ile ilgili olarak önemli açıklamalarda bulundu. Kent Konseyi toplantılarına uzun zamandır üniversiteden bir yetkilinin katılmadığını ilk defa duyduğunu ifade eden Babaş; “Genel kurula Kastamonu Üniversitesi’nden herhangi bir temsilcinin katılmadığına üzüldüm. Üniversitesine en çok özen gösteren belediyelerden biriside Kastamonu Belediyesi’dir. Bunu kimse inkâr edemez. Bu noktada kişisel faktörler tamamen devre dışıdır. Orası kimseye ait değildir. Orası Kastamonu’nun üniversitesidir. Kimseye de öyle şahsi emellerini gütmesine izin vermeyiz. Bunun ne zamanı nede yeridir” diye konuştu.

‘ÜNİVERSİTENİN KASTAMONU İLE BİRLİKTE GELİŞMESİ GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM’

 Kastamonu Üniversitesi ile ilgili olarak açıklamalarına devam eden Babaş; “Üniversitenin Kastamonu ile birlikte gelişmesi gerektiğini düşünüyorum. Özellikle alt yapıda eksiklerimizi tamamlayalım. Bu eğitim öğretim dönemi başında bir arkadaşımın oğlu için 5 yurtla görüştüm. Kastamonu Belediye başkanı olarak bir kişilik yer bulamadım. Ben bu işi bu sene sonunda çözerim dedim ve bugün çözdüm. Yurtlarımız hizmete açıldı ve açılmaya devam ediyor. Bu konuda çok ciddi çalışmalar gerçekleştirdik. Son bir ayda 15 bin metrekare yurt yeri oluşturup müteşebbislere sattık. Yurt yapımına hemen başlayacaklar. Şimdide yaklaşık 70 bin metrekarelik bir alanı yurt alanına çeviriyoruz. Yine üniversitenin hemen yanında 10 bin metrekarelik bir araziyi yurt alanına çeviriyoruz. O bölgede yurt dışında başka bir yapı yaptırmamız mümkün değil” dedi.

‘GÜNLÜK İMAR PLANLARI YAPILMAMALI, KALICI OLMALIDIR’

İllerin imar planlarının çok önemli olduğunu ifade eden Babaş; “Günlük imar planları yapılmamalı, kalıcı olmalıdır. Ancak değişen ve gelişen bir sistemde bunu yapmanız mümkün değil. Acil yurt yeri lazım, üniversitenin hemen yanında da yeşil alan var. Siz bu alanın bir kısmını dönüştürmeyin. Bu pek olabilir değil. Onun yerine yeşil alanlar oluşturalım, oluşturuyoruz da. Şunu da belirtmekte yarar var. Kastamonu’nun yüzde 65’i zaten ormanlarla kaplı. Diğer kısmı da tarım arazisi. Nasıl geliştireceksiniz üniversiteyi ya da Kastamonu’yu? Belli bir oranda mecbur açmak zorundasınız. Geçmişte hiç bir şekilde gelişim alanları tahsis edilmemiş ve şimdi ihtiyaç doğmuş. Mecbur kentin menfaatleri doğrultusunda çalışma yapmak zorundasınız” diyerek düşüncelerini ifade etti.

‘ULAŞIM SORUNUNU SİHİRLİ DEĞNEKLE HALLETMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL’

Kentin önemli problemlerinden bir tanesi olarak öne çıkan ulaşım konusunda da açıklamalarda bulunan Babaş; “Ana caddemizdeki ulaşım sorununu bir anda çözmemiz, sihirli değnekle halletmemiz mümkün değil. Göreve geldikten hemen sonra bu konuda projemizi önümüze koyduk. Trafik sorununu çözebilmek için öncelikle ana caddedeki parklanmaya çözüm üretmemiz gerektiğine karar verdik. Eğer siz çözüm üretmenden park yasağı getirirseniz esnafı, şehir ekonomisini bitirirsiniz. Bu düşünceyle otopark yerleri belirledik. Belediye önünde 420 araç, Kışla Parkı’nda da 220 araçlık otoparklar Temmuz ayında bitecek. Hiç olmazsa Kışla Parkı’ndan Çengeller Köprüsü’ne kadar parklanmayı kaldıracağız. Somut projeler herkesin gözünün önünde devam ediyor. Bu çözüm olur mu? Mutlaka olur” dedi.

‘BU MAKAMLAR KİMSEYE BAKİ DEĞİL’

Kastamonu’da merkez nüfusunun gün geçtikçe arttığını söyleyerek sözlerine devam eden Belediye Başkanı Tahsin Babaş, mühim olanın Kastamonu’ya hizmet olduğunu vurguladı. Babaş; “Nüfusumuz geçen yıl 5 bin, bu yıl ise 7 bin arttı. Bu Kastamonu’nun geliştiğini gösteriyor. Şehirler 100 bin bandını geçtikten sonra 200 bin bandına çok çabuk ulaşırmış. Ben de Kastamonu’nun 200 bin nüfusu, 100 bin nüfusa ulaştığından çok daha kısa sürede yakalayacağına inanıyorum. Bu gelişmeyi nasıl durdurmamak lazım? En makul, en doğru yerleri imara açarak bunu yapabilirsiniz. Bu çok önemli. Biz şimdi Güneykent’i yapıyoruz. Bu projeyi Havalimanı bölgesinde uygulayacağız. Tarım dışı 1300 hektar alanı mücavir alan içine aldık. Burada çok yüksek katlara izin vermeyeceğiz. Kent dokusunu ve kimliğini bozmayan bir imar uygulaması gerçekleştireceğiz. Arsa üretimi ile ilgili Maliye Bakanı, Çevre ve Şehircilik Bakanı ile Başbakanımızın onayı lazım. TOKİ bu konuda yazı yazmış ama milletvekillerimiz ve ben takip ediyorum. Mühim olan Kastamonu’nun acil sorunlarını tespit edip hemen çözebilmek. Ben yaptım, o yaptı, bu yaptı demek önemli değil. Bu makamlar kimseye baki değil. Önemli olan Kastamonu insanına hizmet edebilmek, Kastamonu’yu hak ettiği noktaya taşıyabilmektir” diye konuştu.

“2016 ÜZERİNDE ÇALIŞTIĞIMIZ PROJELERİN NET OLARAK SAHADA GÖRÜLME YILI OLACAK”

“Kastamonu’nun sağlık sektöründe iyi yatırım aldığını söyleyebiliriz. 1995’de Kastamonu’ya Bölge Hastanesi verildi. Ama biz değişik siyasi tutumlarla halen atıl bekletiyoruz. Konunun bu noktaya gelmesinde bir art niyet olmadığını düşünüyorum. Artık bu tür kararlar alırken şehir olarak çok iyi irdelemeli, yanlışa düşmemeliyiz” sözleriyle açıklamalarına devam eden Babaş, Kastamonu Belediyesi’nin çalışmalarından da bahsetti. Babaş; “2016 yılı Kastamonu Belediyesi’nin üzerinde çalıştığı projelerin net olarak sahada görülme yılı olacak. Özellikle benim vizyon projem dediğim Kastamonu’nun tarihi ve kültürel mirasının onarılması ve gelecek nesillere aktarılması projesi çok önemli. Bu proje bizim her şeyimiz, geleceğimiz. Bunu çok ihmal ettik, şimdi ise üzerinde duruyoruz. Belediye olarak 20’ye yakın konak satın aldık. Bunu özel sektörü, müteşebbisleri teşvik etmek için yaptık. Bugün Şeyhoğlu Konağı bitsin; tüm Kastamonu’nun gitmek istediği bir mekan olacak. Çünkü orada gerçek Kastamonu, gerçek tarih yatıyor. Şeyh Şaban-ı Veli Caddesi’nde Sokak sağlıklaştırmasının yüzde 50’si tamamlandı. Kefeli ve eski belediye binasına kadar olan hat ile Şamlıoğlu ve Saylan sokaklarının sağlıklaştırmasına hızlıca başladık. Bu projelerin Anıtlar Kurulu’ndan onayları çıktı” dedi.

‘KASTAMONU TELEVİZYONU İÇİN CİDDİ ADIMLAR ATACAĞIM’

Turizm konusunun Kastamonu için büyük arz ettiğini ifade eden Babaş, bu konuda altyapı oluşturulması gerektiğini belirtti. Babaş; “Burada turizm konusunda konuştuklarımızda lafta kalmamalı. Konuştuklarımızı yapmalıyız. En son Hilton yatırım için Kastamonu’ya geldi. Birkaç arsaya baktılar fakat anlaşamadılar. Onu da öyle yarım bırakmayacağız. KASKİ alanına yapımını planladığımız otelin temelini 30 Mart’ta atıyoruz. O temelin atılmasını bekliyorum. Sonra Hilton’un da Kastamonu’ya gelmesi için işin içine gireceğim” dedi. Tanıtım konusunda televizyonun gerekliliğine de vurgu yapan Babaş; “Kastamonu televizyonu içinde adım atacağım. Bu konuda Kastamonu’nun beklemeye tahammülü yok. Bu işi bilen bir ekip kurup bu yıl televizyon konusunda mesafe almak istiyoruz” diye konuştu.

Yazar