haberler

Kastamonu halkı hizmete susamış

Çeşitli programlara katılmak üzere Kastamonu’ya gelen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Belediye Başkanı Tahsin Babaş’ı ziyaret etti.

Kastamonu’ya gelerek bir dizi programlara katılan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Belediye Başkanı Tahsin Babaş’ı ziyaret ederek Kastamonu’da 358 milyon değerindeki 25 yatırımın müjdesini verdi. Kastamonu Belediyesi’nde gerçekleştirilen ziyarette Adalet ve Kalkınma Partisi (Ak Parti) Kastamonu Milletvekilleri Metin Çelik, Murat Demir, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, Belediye Meclis Üyeleri, Kastamonu Belediyesi Birim Amirleri, parti üyeleri ve çok sayıda vatandaş da yer aldı. Bakan Eroğlu’nun Kastamonu’da yapılan yatırımlar konusunda çok büyük emeklerinin olduğunu ifade ederek sözlerine başlayan Belediye Başkanı Tahsin Babaş; “Kastamonu’nun gelişmesinde büyük emeği olan Sayın Bakanımıza bugün teşriflerinden dolayı teşekkürlerimi sunuyor, şahsım ve tüm Kastamonulular adına Evliyalar Diyarı Kastamonu’ya hoş geldiniz diyorum. Kastamonu Osmanlı döneminin önemli sancaklarından birisiydi. İstanbul’a, Üsküdar’a kadar uzanan geniş bir yüzölçümüne sahipti ve Osmanlı’nın çok kıymetli bir sancağıydı. Fakat nedense 20’nci yüzyılın öncesinde ve sonrasında gerilemeye başlamış şehrimiz. Bu sebeple de Kastamonu halkı, Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Sayın Başbakanımızın da sözlerinde belirttiği gibi hizmete gerçekten susamış. Biz de bu hizmet açığını biran önce kapatmak istiyoruz” dedi.

‘KIRIK BARAJI BÖLGESEL KALKINMA AÇISINDAN BÜYÜK BİR PROJE’

Kastamonu’nun tarihi ve kültürel açıdan zengin olmasının yanı sıra, maneviyatı ile de çok güçlü bir şehir olduğunu dile getiren Babaş, özellikle son 10 yılda gerilemenin durdurulduğunu ve hızlı hamlelerle şehrin geliştiğini vurguladı. “Son bir yılın içerisinde Kastamonu şehir merkezine, köylerden veya ilçelerden 5 binin üzerinde göç oldu” diyerek sözlerini sürdüren Babaş; “Biz bu durumu daha önce Sayın Bakanımıza aktardık. Bakanımız da bu göçü durdurmak için neler yapabiliriz dedi ve Kırık Barajı gibi büyük bir projeyi şehrimize kazandırdı. Bu konuda Sayın Bakanımızın emeği çok büyüktür. Bunu kimse inkâr edemez. Kırık Barajı sadece içme suyu açısından değil, bölgesel kalkınma açısından da büyük bir proje” dedi.

‘KASTAMONU BİR KISKACA ALINARAK İLERLEMESİ DURDURULMUŞ’

1960’lı yıllardaki plansız ve programsız çalışmaların Kastamonu’nun gelişimini olumsuz yönde etkilediğini aktaran Babaş; Kastamonu’nun yüzde 65’ine yakını ormanlık alanlarla kaplı. Bu sebeple de belli bir alanda sıkışıp kalmışız. 1960’lı yıllarda belli bir plan ve program olmadığından boş bulunan her arazi orman fidanı ile doldurulmuş. Böylelikle de Kastamonu bir kıskaca alınarak ilerlemesi durdurulmuş. Biz şimdi zor şartlar altında şehrimizi büyütmeye çalışıyoruz. Çünkü her tarafımız orman ve tarım arazileri ile kaplı vaziyette bulunuyor. Orman Bölge Müdürlüğümüz bu konuda gereken tüm fedakârlığı mevzuat doğrultusunda yapıyor. Özellikle son zamanlarda Kastamonu’nun gelişmesi için bir sanayi kurmaya çalışıyoruz. Bu konuda da Orman Bölge Müdürlüğümüzün ve sizlerin büyük katkıları vardır” diye konuştu.

‘ILGAZ DAĞI’NI AŞAMADIK, KASTAMONU’YU GELİŞTİREMEDİK’

Kastamonu’nun gelişmesinin önündeki en büyük engelin ulaşım sorunu olduğunu vurgulayan ve Ilgaz Tüneli’nin tamamlanması ile artık bu sorunun ortadan kalkacağını anlatan Babaş; “Bizim en büyük sorunumuz ulaşım konusundaydı. Ilgaz Dağı’nı aşamadık, Kastamonu’yu geliştiremedik. İnşallah bu projemizi de bu sene bitireceğiz ve ulaşım sorununu ortadan kaldıracağız. Bu konuda emeklerinden dolayı Karayolları teşkilatımıza da sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Özverili bir şekilde çalışmalarını sürdürüyorlar. Ilgaz tünelini bitirdiğimiz zaman ulaşım sorunu kalmayacak ve Kastamonu hızla gelişmeye, kalkınmaya başlayacak” dedi. Ulaşım sorununu çözen illerin hızla kalkınmaya başladığını aktaran Babaş, bu konuda İnebolu Limanı’nın da çok önemli olduğunu söyledi ve ekledi: “İnebolu Limanı için Sayın Başbakanımızın ve milletvekillerimizin çalışmaları devam ediyor. Biz ulaşım sorunlarımızı yeni yeni çözmeye başladık. İnşallah biran önce bu sorunları çözerek bölgemizi kalkındıracağız.”

‘KASTAMONU’YA GEÇMİŞTE YAPILMAYANLARI YAPMAK İÇİN ÇOK HIZLI ÇALIŞMAMIZ LAZIM’

Toplam maliyeti 358 milyon Türk Lirası’nı bulan 25 adet proje ile Kastamonu’ya gelen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Belediye Başkanı Tahsin Babaş’a yaptığı ziyarette şunları söyledi: “Kastamonu Sayın Başkanımızın da ifade ettiği gibi Osmanlı Devleti’nin en önemli sancaklarından bir tanesiydi. Batı Karadeniz’in tamamı Kastamonu’ydu. Ama Kastamonu zaman içerisinde maalesef gereken gelişimi çeşitli sebeplerden dolayı gösteremedi. Ben 2003 yılında hükümetimizle birlikte Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü olduğum zaman neredeyse Kastamonu’da hiç yatırım yoktu. Bu sebeple büyük üzüntü duyduk ve hemen yatırımlara başladık. Bazıları diyor ki Kastamonu’ya ne kadar çok önem veriyorsun. Ama bizim Kastamonu’ya geçmişte yapılmayanları yapmak için çok hızlı çalışmamız lazım. Kastamonu çok büyük potansiyeli olan bir şehir, adeta ülkemizde gizli bir hazine. Dolayısıyla artık Kastamonu’nun Türkiye ekonomisine katkı sağlaması gerekiyor. Bunun için de öncelikli olarak Belediyenin altyapı ihtiyaçlarının karşılanması gerekiyor. Biz her türlü desteği vereceğiz. Kırsal kalkınmada Kastamonu lokomotif olacak; Doğa Koruma Milli Parklar ve DSİ Kastamonu’da lokomotif olacak. Biz bunun için çalışmalarımızı ilk defa buradan başlattık. Kırsal kalkınma için, orman köylüleri için ne istiyorsanız onu yapalım. Buradan gerekli müdürlüklere de açık talimat veriyorum. Para sıkıntımız da yok.”

‘KIRIK BARAJI KONUSUNDA BEŞ YILDIR MÜCADELE EDİYORUM’

Kastamonu’nun kırsal kalkınma ve içme suyu konusunda en önemli projelerinden olan Kırık Barajı konusunda da açıklamalarda bulunan Eroğlu; “Kırık Barajı yatırım programına alınarak ön yeterlilik ihalesi yapılmıştır. İhale süreci devam etmektedir. Kırık Barajı’nın maliyeti, 150 milyon 406 bin Türk Lirası’dır. Bu baraj ile 763 bin 690 dekar arazi sulanacak ve Kastamonu’ya yılda 13,82 milyon metreküp içme suyu sağlanacaktır. Ayrıca proje bittiğinde 33 milyon 515 bin Türk Lirası zirai gelir artışı da sağlanacak. Kırık Barajı konusunda ben beş yıldır mücadele ediyorum. Dolayısıyla zamanı verimli kullanmak için gerekirse burada üç vardiya çalışılacak. Ayrıca orada sulama, içme suyu arıtma tesisi isale hattı ve hatta şehir içindeki su depolarını ve ana dağıtım sistemlerini Bakanlık olarak biz yapalım. Arıtma tesisi projesini de bizzat ben inceleyeceğim. Kastamonu’daki arıtma tesisi en mükemmeli olacak, en son teknoloji kullanılacak” dedi.

‘BİZ ARTIK MİLLET ORMANCILIĞINA GEÇTİK’

Batı Karadeniz Gelişim Projesi (BAKGEP) ile birlikte en çok yatırımı Kastamonu’nun alacağını vurgulayan Eroğlu, artık orman teşkilatının orman köylüsünün hasmı değil dostu olduğunu belirtti. Kastamonu’da vatandaşlarının arazisinin çok kıymetli olduğunu, çünkü arazinin çoğunun ormanlık alanlardan oluştuğunu anlatan Eroğlu; “Artık biz orman alanlarını orman köylülerine veriyoruz. Buralara kestane ise kestane, ceviz ise ceviz, badem ise badem diksinler. Hatta ilk defa burada şöyle bir uygulama için talimatı verdim. Vatandaşın arazisi var ve bu arazi boş duruyor. Ankara’da İstanbul’da oturup arazisini değerlendiremeyen Kastamonulular varsa, her türlü bakım ve masrafını karşılamak üzere biz desteğe hazırız. Vatandaşımız bize müracaat etsin. Ceviz, badem, kestane, isterse salep gelir getirici her ne varsa biz dikelim, bakımını da biz yapalım. Toplaması ve geliri de vatandaşımızın olsun.. Böylelikle arazileri de değer kazansın. Biz artık millet ormancılığına geçtik” diyerek açıklamalarına devam etti.

 ‘TERAPİ ORMANLARI İÇİN TAYLAND’A GİDİYORLAR, EN GÜZEL TERAPİ KASTAMONU’DA’

Kastamonu hakkında açıklamalarını sürdüren ve yapılan yatırımlar konusunda genel değerlendirmelerde bulunan Bakan Eroğlu; “Kastamonu’daki dereler konusunda da talimat verdik. Çünkü ihtiyaç var. Buradaki dereleri şehir içinde bir gerdanlık haline getireceğiz. Her şeyi dört dörtlük olacak, estetik olacak. Hatta Belediye Başkanımız hazırlanacak olan projeyi tüm Kastamonululara ilan etsin. Halkımız nasıl istiyorsa ona göre seçilsin. Ayrıca Kastamonu’nun içme suyu problemini de hallediyoruz. Barajların tamamını bitiriyoruz. Orman köylüsüne de tam destek veriyoruz. Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü de bir hazırlık yapıyor. Kastamonu’yu dünya turizmine açmak istiyoruz. Zengin paralı turistleri buraya getirmek istiyoruz. Bu konuda imkânlarımız var. Hatta Kastamonu’da bir noktayı pilot alan olarak seçelim. Yani zengin turistlerin geleceği bir alan seçelim. İnsanlar terapi ormanları için Tayland’a gidiyorlar. En güzel terapi Kastamonu’da. Kanser hastası varsa gelsin, psikolojik rahatsızlığı olan varsa buraya gelsin” dedi.

Yazar